Sport prostě někdy bolí. Známe to všichni. Začnete cvičit, jedete na maximum a najednou přijde bolest. Co teď? Cvičit dál, nebo přestat? Pojďme se podívat na to, jak správně chápat bolest při sportu.
BOLEST
Slovo ,,bolest,“ v sobě skrývá překvapivě mnoho, může být náhlá, akutní, způsobená zraněním, tupá, ale i jako nepříjemný pocit ve svalech den po tréninku. Vždy je ale důležité vědět, proč se objevila. I tento nepříjemný projev aktivního života můžete mít pod kontrolou.
Bolest znamená že v těle probíhá zánět. Je to signál těla že došlo k nějakému problému. Neignorujte ji! Spíš se naučte ji vnímat a porozumět proč vzniká. Projevují se i změny na kůži? Horkost, začervenání, podlitina? Raději vyhledejte doktora.
AKUTNÍ A CHRONICKÁ
Rozlišujeme bolest na akutní a chronickou.
Akutní je spojená s poškozením nebo poraněním tkáně – je náhlá a krátkodobá. Většinou signalizuje dobré procvičení svalů a jejich následnou regeneraci. Když má sval správnou výživu, tak roste a zlepšuje svoji funkci. Což je cílem každého z nás. Ale nesmí se tato bolest ozvat během tréninku. Většinou se dostaví až den poté. Jestliže se objeví už při tréninku, je třeba se podle toho zařídit a není vhodné dále cvičit navzdory bolesti. Přerušením tréninku můžete předejít vážným problémům.
Chronická bolest bývá větší problém. Často odolává všem medicínským postupům. Je způsobená poškozením nervů a může mít návaznost i na psychiku cvičence.
SPECIFIKACE
Bolest kloubů – v kloubu a okolí
Bolest svalů – partie dál od kloubů
Nervová bolest – elektrizující nebo bodová
STUPNĚ BOLESTI
U lékaře se používá stupnice od jedné do deseti. Někdy nám to nejde úplně dobře klasifikovat. Vnímání bolesti je individuální. Nebojte se u lékaře být upřímní. Může vám díky tomu lépe určit léčbu.
LÉČBA
Jsou různé možnosti léčby. Různé léky od bolesti, které vám uleví a pomohou urychlit regeneraci a návrat zpět do tréninku. Nabízí se i alternativní cesty. I suplementy které působí preventivně, tlumí bolest a pomáhají tělu se rychleji vypořádat se zánětem.
Doporučuji pravidelně užívat vitamín C, koenzim Q10 a kurkumu.
KONKRÉTNÍ DOPORUČENÍ
Chronická bolest: akupunktura (aplikace tenké jehly)
Bolest bederní páteře, krku, karpální tunely a hlavy : chiropraxe (je to vztah mezi tělem a jeho funkcí s cílem minimalizovat bolest)
Bolest zad: masáže (manipulace s měkkými tkéněmi)
napsala pro Zdravé stravování
Michaela Klopštock Rybová Dis.
Výživový poradce a osobní trenér