Jaký vybrat program?

Přiobjednejte si

Jaký vybrat program?

Přiobjednejte si

3.9.2018

Bolest při tréninku?

Sport prostě někdy bolí. Známe to všichni. Začnete cvičit, jedete na maximum a najednou přijde bolest. Co teď? Cvičit dál, nebo přestat? Pojďme se podívat na to, jak správně chápat bolest při sportu.

Zjistit více

 
Katka cvičení

BOLEST

Slovo ,,bolest,“ v sobě skrývá překvapivě mnoho, může být náhlá, akutní, způsobená zraněním, tupá, ale i jako nepříjemný pocit ve svalech den po tréninku. Vždy je ale důležité vědět, proč se objevila. I tento nepříjemný projev aktivního života můžete mít pod kontrolou.

Bolest znamená že v těle probíhá zánět. Je to signál těla že došlo k nějakému problému. Neignorujte ji! Spíš se naučte ji vnímat a porozumět proč vzniká. Projevují se i změny na kůži? Horkost, začervenání, podlitina? Raději vyhledejte doktora.

AKUTNÍ A CHRONICKÁ

Rozlišujeme bolest na akutní a chronickou.

Akutní je spojená s poškozením nebo poraněním tkáně - je náhlá a  krátkodobá. Většinou signalizuje dobré procvičení svalů a jejich následnou regeneraci. Když má sval správnou výživu, tak roste a zlepšuje svoji funkci. Což je cílem každého z nás. Ale nesmí se tato bolest ozvat během tréninku. Většinou se dostaví až den poté. Jestliže se objeví už při tréninku, je třeba se podle toho zařídit a není vhodné dále cvičit navzdory bolesti. Přerušením tréninku  můžete předejít vážným problémům.

Chronická bolest bývá větší problém. Často odolává všem medicínským postupům. Je způsobená poškozením nervů a může mít návaznost i na psychiku cvičence.

SPECIFIKACE

Bolest kloubů – v kloubu a okolí

Bolest svalů – partie dál od kloubů

Nervová bolest – elektrizující nebo bodová

STUPNĚ BOLESTI

U lékaře se používá stupnice od jedné do deseti. Někdy nám to nejde úplně dobře klasifikovat. Vnímání bolesti je individuální. Nebojte se u lékaře být upřímní. Může vám díky tomu lépe určit léčbu.

LÉČBA

Jsou různé možnosti léčby. Různé léky od bolesti, které vám uleví a pomohou urychlit regeneraci a návrat zpět do tréninku. Nabízí se i alternativní cesty. I suplementy které působí preventivně, tlumí bolest a pomáhají tělu se rychleji vypořádat se zánětem.

Doporučuji pravidelně užívat vitamín C, koenzim Q10 a kurkumu.

KONKRÉTNÍ DOPORUČENÍ

Chronická bolest: akupunktura (aplikace tenké jehly)

Bolest bederní páteře, krku, karpální tunely a hlavy : chiropraxe (je to vztah mezi tělem a jeho funkcí s cílem minimalizovat bolest)

Bolest zad: masáže (manipulace s měkkými tkáněmi)

 

napsala pro Zdravé stravování

Michaela Klopštock Rybová Dis.

Výživový poradce a osobní trenér

Inspirujte se k vašemu lepšímu jídelníčku

Nenechte si ujít nejdůležitější
novinky o Zdravém stravování

Nebojte se, váš email rozhodně nepřehltíme.
Obvykle zasíláme dvě nejdůležitější zprávy měsíčně.

Vaše data jsou v bezpečí. Přečtěte si více o našich zásadách ochrany osobních údajů.

 

Facebook Zdravého stravováníFacebook Zdravého stravování

+420 517 070 333Po-Čt:  8:00-17:00
Pá:       8:00-16:00
Ne:       12:00-19:00 (pouze dotazy ohledně rozvozu)

info@zdravestravovani.cz


Informace o naší krabičkové dietě


Copyright ©2023 Zdravé stravování s.r.o. | Design IMPnet, realizace Reperio