Pro každý den s upraveným jídelníčkem

Pro sport

Speciální programy

Jaký vybrat program?

Přiobjednejte si

Pro každý den s upraveným jídelníčkem

Pro sport

Speciální programy

Jaký vybrat program?

Přiobjednejte si

25.4.2024Lifestyle

Jak na detox organismu: mýty a fakta

Necháte se opít rohlíkem a strhnout se trendy, nebo vám záleží udělat vše tak, abyste podpořili správně činnost detoxikačních orgánů a neublížili si?

Zjistit více

 

Široké veřejnosti zní slovo "detox" jako magické zaklínadlo pro očištění těla od škodlivých látek a zdravotní restart. Představa, že detox je zázračným prostředkem, ačkoliv během celého roku nevěnujeme zdravému jídelníčku zvláštní pozornost, je pouhou iluzí. Odhalte s námi nejvýhodnější princip, jak na detox organismu a nenaleťte na mýty o detoxu.

Mýtus 1: Detoxikace odstraní všechny toxiny z vašeho těla

Trendy očistné detoxikační kúry jsou v nejběžnějším pojetí krátkodobé. Zamyslete se, opravdu může nějaká procedura v řádu dní, maximálně týdnů očistit organismus na zbylých 11 měsíců? Realita je taková, že organismus má zabudovaný mechanismus detoxikace, který zahrnuje játra, ledviny, střeva a kůži. Tyto orgány pracují nonstop na odstraňování toxických látek z těla. Jestliže chceme skutečně organismus nezatěžovat toxiny, věnujme pozornost zdravému jídelníčku a vyvarujeme se potravinám, které škodí detoxikačním orgánům, a naopak podpořme jejich fungování.

Mýtus 2: Detox pomáhá zhubnout a získat energii

Krátkodobé detoxikační diety mohou ztrátu váhy způsobit i třeba z průjmu. Hubnutí může být i následkem ztráty svalů namísto tuku, což není žádoucí. Pokud se vrátíte ke svému běžnému stravovacímu režimu, pravděpodobně se vrátíte i k původní váze. Ztráta svalů bývá způsobena tím, že strava detoxu často zasahuje do zastoupení základních makroživin, které organismus potřebuje. Je dobré vědět, že ztráta svalové hmoty způsobená podhodnocením jídelníčku v rámci detoxu se již neobnoví při návratu k běžnému stravování. Ponížení energetické hodnoty a zásadní zásah do skladby jídelníčku v detoxu může vést naopak k pocitu únavy a slabosti kvůli nedostatečnému příjmu živin.

Mýtus 4: Detox je nezbytný pro zachování zdraví

Pro zachování zdraví potřebujeme celoročně vyvážený racionální jídelníček, který respektuje individuální energetickou hodnotu, s čímž vám mohou pomoci stravovací programy krabičkové diety Zdravého stravování. Nezbytné je omezit i alkohol a cigarety, které jsou pro organismus toxické. Pro celkovou kondici je nutný i dostatek spánku a dostatek fyzické aktivity. Pakliže chcete dodat tělu nášup vitamínů, vlákniny a minerálních látek, tak si můžete dopřát program Jarní Detox od Zdravého stravování, který je speciálně sestaven do odlehčené přechodné stravy bohaté na antioxidanty (vitamin C a E), zinek, selen a koenzym Q10, díky čemuž můžete v organismu podpořit obranné mechanismy.

Konkrétní tipy, jak na dlouhodobý detox organismu

Snižte příjem látek, jako je přílišná konzumace sacharidů, která může vést dlouhodobě k rezistenci inzulinu, což je spojeno s chronickým zánětem. Nadměrný příjem přidaných cukrů ve stravě také způsobuje dysbiózu střevní mikroflóry, což vyvolává zánětlivé reakce. Strava postavená na nasycených mastných kyselinách zmnožuje viscerální tkáň, která vylučuje toxiny a způsobuje tloustnutí. Dodržujte pitný režim. Podpoříte tak činnost ledvin a odplavení toxinů z těla. Vystačíte s čistou vodou. Vláknina a probiotika udrží v kondici střevní trakt. Pravidelná fyzická aktivita pomůže s cirkulací krve a lymfy, což může pomoci při odplavování toxických látek z těla. K odplavení škodlivin prostřednictvím kůže napomůže třeba návštěva sauny. Vyšší teplota okolního prostředí napomůže uvolnění a odplavení toxinů z těla.

Nenechte si ujít nejdůležitější
novinky o Zdravém stravování

Nebojte se, váš email rozhodně nepřehltíme.
Obvykle zasíláme dvě nejdůležitější zprávy měsíčně.

Vaše data jsou v bezpečí. Přečtěte si více o našich zásadách ochrany osobních údajů.

 

Facebook Zdravého stravováníFacebook Zdravého stravování

+420 517 070 333Po-Čt:  8:00-17:00
Pá:       8:00-16:00
Ne:       12:00-19:00 (pouze dotazy ohledně rozvozu)

info@zdravestravovani.cz


Informace o naší krabičkové dietě


Copyright ©2024 Zdravé stravování s.r.o. | Design IMPnet, realizace Reperio